baner-kat-bok.jpg
baner_cameleon.jpg

Výber interiérového osvetlenia podľa typu miestnosti

Osvetlenie je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Nielenže plní svoju základnú osvetľovaciu funkciu, ale dodáva domu atmosféru a dotvára aj celkový dizajn priestoru. Každá miestnosť v dome má ale svoju jedinečnú funkciu, čo automaticky znamená, že si každá miestnosť vyžaduje aj jedinečné osvetlenie.

V tomto článku uvádzame veľmi zjednodušené spôsoby návrhu osvetlenia pomocou súčtu svetelných tokov všetkých svietidiel v miestnosti, ktoré sa uvádzajú v lúmenoch (lm). Upozorňujeme, že na celkovú úroveň osvetlenia vplýva množstvo ďalších faktorov, ako konštrukcia svietidiel – hlavne ich vyžarovacie charakteristiky a útlm, orientácia, výška umiestnenia,  farba povrchov v miestnosti, rovnomernosť osvetľovacej sústavy a mnoho ďalších.Preto sme my, svietidlári, pripravení sa podeliť s našimi skúsenosťami  a pomôcť  Vám s návrhom.
 

OBÝVACIA IZBA je azda najvyužívanejšou miestnosťou dnešných domácností. Radi v nej relaxujeme pri televízií, stretávame sa s rodinou a priateľmi, občas si niečo prečítame, prípadne v nej pracujeme alebo riešime domáce úlohy. Preto je vhodné umiestniť tu viac druhov osvetlenia.
Hlavný zdroj osvetlenia v obývačke môže byť  dizajnový závesný luster s rozptylom svetla do všetkých strán. V prípade nižšieho stropu je vhodné zvoliť prisadené svietidlo s integrovanými LED modulmi alebo zápustné bodové svietidlá (downlight).

   

Pri parametroch sa zameriavame na to, aby počet lúmenov svetelného zdroja pre základné osvetlenie bol minimálne 100 lm/m2 pre chvíle pokoja a relaxu, s možnosťou zvýšenia výkonu na  350 lm/m2.  V mieste určenom na čítanie alebo ručné práce 500 – 1200 lm/m2 a to v závislosti od výšky umiestnenia. Čiže v prípade miestnosti 4x5m potrebujeme pre základné osvetlenie spolu 2000 – 7000 lm a miesto na čítanie doplníme napríklad o stojanovú lampu. Okrem svetelného toku nás zaujíma aj teplota svetla (náhradná teplota chromatickosti). Tá by v obývacej miestnosti mala byť medzi 2700K – 4000K. Závisí od toho, čo sa v našej obývačke odohráva. Ak je pre nás obývačka naozaj len miestom oddychu, 2700 - 3000K (teplá biela) je ideálnych. V prípade, že sa v nej z času na čas pracuje aj na domácich úlohách, vtedy potrebujeme svetlo chladnejšie, s teplotou 4000 - 5300K (neutrálna až chladná biela). Okrem základného osvetlenia by v obývačke nemala chýbať spomínaná stojanová alebo nástenná lampa s flexibilne nastaviteľným smerovaním svetelného toku a nepriame osvetlenie pre dotvorenie atmosféry. Na tento účel môžu byť použité nástenné svietidlá, LED pásy umiestnené v nábytku alebo v sadrokartónovom strope, prípadne malé, nenápadné dekoratívne lampičky, ktoré sú uložené napríklad pri fotografiách.

 

TIP: Ľubovoľný nepriamy svetelný zdroj je vhodné umiestniť aj v okolí televízora.
Znižuje sa tým nežiadúci vplyv žiarenia obrazovky pre naše oči.


KUCHYŇA je miestom, kde je potrebné dobre sa sústrediť na vykonávanú prácu. Pri varení požívame množstvo pracovných nástrojov, pri ktorých môže ľahko dôjsť k úrazu. Preto je dôležité, aby bola táto miestnosť dostatočne osvetlená. V tomto prípade potrebujeme celkový svetelný tok 300 – 500 lm/m2. V kuchyni volíme kombináciu hlavného svetelného zdroja s teplotou chromatickosti v závislosti od použitých materiálov a farieb od 3000 - 4000K (luster/prisadené svietidlo/vsadené bodové svietidlá ...) a prídavného osvetlenia smerovaného na pracovnú dosku s odporúčanou teplotou chromatickosti 4000K (napr. LED pásy a pod.).

        

Dizajn a atmosféru kuchyne môžeme podčiarknuť napríklad vstavaným alebo prídavným osvetlením poličiek/skriniek.

Jedálenský stôl by mal byť samostatne osvetlený závesným svietidlom. Pri umiestnení svetelného zdroja vo výške 1,2m nad stolom, postačí celkový svetelný tok 300 lm/m2. Na tento účel je vhodná teplota chromatickosti 2700 - 3000K. Výber svietidla závisí aj od tvaru a veľkosti stola.

 

TIP: V prípade spojenej kuchyne s obývačkou môžeme osvetlenie vyriešiť moderným koľajnicovým (lištovým) systémom. Predídeme aj prípadným problémom s nevhodným umiestnením prívodného kábla.

 

SPÁLŇA sa azda každému spája s pohodou a odpočinkom, preto v tejto miestnosti nie je dôvod na intenzívne osvetlenie. Pre základné osvetlenie je úplne postačujúci svetelný tok 100lm/m2 s teplotou chromatickosti v rozmedzí 2700 – 3000K. V mieste určenom na obliekanie však oceníme možnosť „prisvietenia“ silnejším svetlom, ideálne  s teplotou chromatickosti 4000K a viac, s verným podaním farieb RA(CRI) > 90.

        

V závislosti od veľkosti miestnosti, výšky a typu stropu, si aj v tomto prípade môžeme vyberať medzi závesnými, prisadenými alebo zapustenými svietidlami. Prídavným svietidlom v spálni zvyknú byť lampy na nočných stolíkoch. Klasické stolné lampy ale môžeme zameniť či doplniť nástennými, prípadne závesnými svietidlami nad posteľou.

Skvelou voľbou je aj osvetlenie úložného priestoru, teda šatníkovej skrine. Tú je možné osvetliť napr. LED pásmi z vonku alebo aj priamo vo vnútri skrine.

TIP : Nielen v spálni oceníme možnosť individuálneho stmievania osvetlenia,
preto sa pri výbere zamerajme aj na tento parameter.

KÚPEĽŇA si vyžaduje o niečo špecifickejšie požiadavky na osvetlenie a to z dôvodu, že osvetlenie v kúpeľni (s ohľadom na našu bezpečnosť), musí v závislosti od umiestnenia častokrát vyhovovať aj zvýšeným nárokom na  ochranu voči vniknutiu vody.

       

Svietidlá určené do rizikových zón v kúpeľni sú preto konštruované so zvýšenou ochranou. V parametroch hľadáme označenie IP - intgress protection (napr. IP44). Zameriavame sa na druhé číslo v poradí, pretože to prvé nás informuje o odolnosti svietidla pred vniknutím pevných častíc. Ak sa nedá vyhnúť tomu, aby svietidlo bolo v blízkosti sprchovacieho kúta alebo vane, musíme použiť svietidlo s IPx5.  Ak je šanca styku s vodou nižšia, stačí úroveň IPx4Svietidlá, ktoré sú dostatočne vzdialené od kontaktu s vodou, nemusia mať z dôvodu našej bezpečnosti zvýšené krytie. Rozhodne im však IP44 a viac neuškodí. Obzvlášť, ak svietidlo obsahuje integrované LED súčiastky. Elektroniku tak ochránime pred vlhkosťou a predĺžime jej životnosť. 

V kúpeľni sa okrem každodennej hygieny pravidelne vykonávajú rôzne skrášľovacie procedúry, preto netreba podceniť intenzitu svetelného toku a zamerať sa na to, aby celkové osvetlenie kúpeľne bolo aspoň 300lm/m2, s teplotou chromatickosti podobnou dennému svetlu 4000 K a viac. V ideálnom prípade navrhujeme kúpeľňové osvetlenie v 2 úrovniach intenzity osvetlenia s možnosťou tlmeného svetla.

Opäť oceníme, ak sa  index podania farieb RA (CRI), ktorý je pri LED zdrojoch štandardne na úrovni okolo 80, priblíži čo najviac k možnému maximu, teda k 100. Okrem základného osvetlenia kúpeľne si potrebujeme vybrať aj osvetlenie zrkadla. To môže byť priamo integrované v zrkadle alebo samostatne umiestnené nad alebo po bokoch zrkadla. Aj v kúpeľni môžeme celkovú atmosféru a dizajn doplniť nenápadnými LED pásmi.

                                       

PRACOVŇA potrebuje v prvom rade dostatok denného neoslňujúceho svetla, nemôžeme ale zanedbať ani to umelé, ktorým hlavne v zimných mesiacoch nahrádzame nedostatok toho denného. S ohľadom na prácu, ktorú v priestoroch pracovne vykonávame, aj náš vek (starší človek potrebuje viac svetla), musíme dbať na vyššiu intenzitu osvetlenia, ktorá zvyšuje zrakovú ostrosť, podporuje bdelosť a tým aj náš pracovný výkon.

        

Aj v prípade tejto miestnosti si vyberáme v prvom rade základné osvetlenie v podobe prisadeného alebo zapusteného svietidla. Nevylučuje sa ani možnosť závesného svietidla s dobrým rozptylom svetla. Vyžarovanie svetelného toku v pracovni by sa malo pohybovať aspoň na úrovni 350lm/m2, no oveľa podstatnejšie je osvetlenie samotnej pracovnej plochy, teda stola. To je pre kancelárie stanovené normou a malo by  byť na úrovni min. 500lx pre písanie a čítanie, 750lx pre kreslenie (1lx = 1lm/m2).
Nie je však jednoduché vypočítať intenzitu osvetlenia. Tá sa mení so vzdialenosťou od zdroja a je závislá aj od jeho vyžarovacích charakteristík. Preto pre domáce pracovne disponujúce pracovným stolom spravidla používame stojanovú alebo stolnú lampičku, ideálne s výškovo a smerovo nastaviteľným ramenom, ktorá lokálne zvýši osvetlenosť nášho pracoviska. Aby sme sa vyhli tieňom, lepšou voľbou je stojanová lampa s prídavným bočným svetlom. Hlavné svietidlo takejto lampy smeruje na strop a na stôl nám dopadá odrazené svetlo, ktoré je rovnomerne rozptýlené (difindované). Bočným svetielkom si „prisvietime“ už iba podľa potreby. Takto osvetlené pracovisko nevytvára kontrastné tiene, podobne ako keď je vonku zamračené a teda nenamáha oči . Osvetlenie pracovného stola môžeme vyriešiť aj inak – napr. nástennými bodovými svietidlami  nad stolom alebo šikovne ukrytým LED pásom pod poličkou.

Pre osvetlenie pracoviska sú vhodnejšie zdroje s náhradnou teplotou chromatickosti až 5300K. Takéto chladnejšie svetlo je blízke dennému svetlu a pomáha zvyšovať produktivitu práce.

 

Osvetlenie CHODBY A SCHODISKA by sme v žiadnom prípade nemali podceniť. Častokrát je práve v týchto miestach najmenší dosah prirodzeného denného svetla a je nespočetne veľa možností ako ho vyriešiť.
Centrálne osvetlenie týchto priestorov a približne 100 lm/m2, nám zabezpečia bodovky, stropnice, downlighty či spoty a je len na nás, čo si vyberieme. 
V mieste zrkadla je vhodná vyššia intenzita osvetlenia. Ak je chodba väčšia alebo je jej súčasťou aj schodisko, je vhodné vytvoriť prídavné orientačné osvetlenie, ktoré bude nielen funkčné, ale vdýchne nášmu domu aj pohodovú náladu.

 

    

 

Azda najjednoduchšou možnosťou je využiť zápustné orientačné svietidlá alebo LED pásy. Inou možnosťou je vytvoriť orientačné a zároveň akcentné osvetlenie, ktoré nám zabezpečia napríklad spoty (spotlights) smerované na obrazy či fotografie umiestnené na stenách chodieb, prípadne  schodiska.

Maximálny komfort orientačného osvetlenia docielime pridaním pohybového senzora. Odporúčaná teplota chromatickosti v týchto priestoroch je teplá biela (2700 – 3300 K).

Ak pri výbere siahneme po modernej LED technológií, nemusíme sa obávať nárastu spotreby elektrickej energie a vybrané osvetlenie si môžeme naplno užívať.

 

Informácie
Svietidlá pre Vás
Newsletter