Poznať, koľko svetla dokážu produkovať svetelné zdroje, prípadne svietidla nie je jednoduché. Alebo je ? Povedzme si na rovinu, že to nie je tak zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Výrobcovia zdrojov, či svietidiel totiž všetky informácie o svetelnosti uvádzajú. Stačí rozumieť, ktoré údaje čo znamenajú, a potom to je už ľahké.
Kedysi, keď sa v domácnostiach používali výhradne klasické žiarovky a „blikotajúce neónky“ boli určené hlavne do kancelárii a úradov, zvykla sa posudzovať svietivosť podľa príkonu, čiže vo wattoch. Poznali sme „stovku žiarovku“ - to bola akože vysoká svietivosť, „šesťdesiatku žiarovku“ do nie veľkých izieb, „štyridsiatku“ do viacramenných lustrov, či slabú „dvadsaťpäťku“ do komory. Keďže všetky žiarovky boli viacmenej rovnaké, t.j. všetky žiarovky rovnakej „wattáže“ svietili rovnako, posudzovanie svietivosti podľa wattov sa medzi ľuďmi silne zakorenilo a zostalo v povedomí až dodnes. Aj keď je takéto posudzovanie nesprávne, v dobách, keď nebol výber zdrojov prakticky žiadny, dávalo zmysel. Posudzovanie svietivosti podľa wattov podporili svojho času aj výrobcovia, keď začali na krabičky novších úsporných žiariviek, či LED uvádzať miesto reálnych svetelných hodnôt, porovnanie s wattmi starých žiaroviek. Nebolo by na tom v zásade nič zlé; svietivosť „stovky“, či „štyridsiatky“ žiarovky si vie väčšina ľudí pomerne správne predstaviť. Problém môže ale nastať v situácii, keď je napríklad na svietidle uvedené, že má príkon 20W. Zákazník si miesto uvedomenia typu svetelného zdroja predstaví svetlo starej „dvadsaťpäťky“ a vyhodnotí si, že dané svietidlo svieti ešte menej, čiže veľmi málo.
Aby nedochádzalo k podobným omylom, je dobré naučiť sa, ktoré údaje hovoria naozaj o svietivosti, a ktoré nie. Watty (príkon) o svietivosti nehovoria, wattmi sa udáva spotreba, čiže to, koľko daný zdroj (svietidlo) spotrebúva elektrickej energie. V nasledujúcom odseku skúsime priblížiť tie jednotky, ktoré so svietivosťou naopak súvisia. Skúsime sa vyhnúť zložitejším fyzikálnym definíciám a zameriame sa na zrozumiteľnosť. Zároveň sa ospravedlňujeme tým, ktorí problematike rozumejú a nájdu v popise zjednodušenia a skratky.
Jednotkou svietivosti je kandela – cd. Je to jedna zo základných jednotiek SI. Je definovaná ako sila svetla monochromatického žiarenia s frekvenciou 540.10^12 Hz vychádzajúceho z bodového zdroju svetla o zanedbateľnej veľkosti v porovnaní so vzdialenosťou od kontrolného bodu … … atď.
Keďže pri svetelných zdrojoch alebo svietidlách zväčša nehovoríme o bodovom zdroji o zanedbateľnej veľkosti … … (atď), odvodila sa z kandely jednotka lumen (lm) – svetelný tok. Odvodzovací vzorec môžeme s kľudom vynechať. Stačí, ak napíšeme, že svetelný tok (lumeny), je práve to, čo nás pri posudzovaní bude zaujímať najviac. Ľudovo povedané, lumeny sú to, čo je zo svetelného zdroja vyžarované do priestoru. Donedávna sme sa s nimi stretávali maximálne v odborných katalógoch výrobcov zdrojov, no v dnešnej dobe ich uvádzajú v podstate všetci výrobcovia aj v katalógoch, aj na obaloch výrobkov.
Aby sme mali predstavu, koľko lumenov je asi ako veľa svetla, pomôžeme si opäť starými žiarovkami. Spomenuté hodnoty vychádzajú z katalógov renomovaných výrobcov, ako Osram, Philips...
Stará 100W žiarovka mala 1380 lm. Ak teda na nejakom svetelnom zariadení uvidíme podobnú hodnotu, vieme, že zariadenie produkuje asi toľko svetla, ako stará „stovka“. Podobnú svetelnosť má halogénová žiarovka 77W (1320 lm), úsporná žiarivka 20W (1300 lm), LED žiarovka 12W (1100 lm). Stará 60W žiarovka mala 670 lm, tejto svietivosti zodpovedá 46W halogén (700 lm), 11W úsporná žiarivka (640 lm), či 6W LED (610 lm). A tak podobne... Čiže vždy, keď nás bude zaujímať, koľko svetla môžeme očakávať, zaujímajme sa hlavne o lumeny. A nakupujme tam, kde im rozumejú a vedia ich vysvetliť aj nám.
Ešte s jedným parametrom sa môžeme stretnúť. Je to lux – lx. Je to svetlo, ktoré dopadne na nejakú plochu. Vychádza z jednotky lumen a vyjadruje intenzitu 1 lumenu na meter štvorcový. Luxy sa používajú, keď chceme vedieť, ako veľmi je osvetlená konkrétna plocha. Využívajú ju rôzne hygienické normy, ktoré určujú, koľko svetla má byť na pracovnej ploche v dielni, kancelárii, v obchode, kde sa blokuje a podobne. Ak chceme dosiahnuť úroveň osvetlenia vyjadrenú v luxoch, potrebujeme vedieť, koľko lumenov nám dá použitý zdroj svetla, ako vysoko bude nad osvetlovanou plochou a ako veľká táto plocha je.
Novinky a akcie na Váš email